jednota v rozmanitosti
unity in diversity
einigkeit in vielfalt

19 – 28 / 5 / 2017

Evropan Gruša v Brně

Jiří Gruša byl disident, básník a prozaik, překladatel, prezident Mezinárodního PEN klubu, diplomat a prostředník národní a kulturní vzájemnosti. V rámci našeho festivalu si proto v v Moravském zemském muzeu můžete prohlédnout česko-německou výstavu s výstižným názvem Šťastný bezdomovec – Evropan a světoobčan Jiří Gruša.

Výstava bude zahájena v pátek 19. května v 17:00 hodin v Ditrichštejnském paláci a potrvá do 2. června. Vychází z materiálů, které jsou součástí fondu Jiřího Gruši ve sbírkách Moravského zemského muzea, shromažďovaného od roku 2010. Ve stejnou hodinu o den dříve se navíc na stejném místě koná čtení literárního díla Jiřího Gruši v češtině i v němčině, tedy obou jazycích, v nichž tvořil. Německy začal psát po odchodu do exilu v roce 1980, kdy mu při studijním pobytu v zahraničí bylo odebráno československé občanství. Z němčiny také překládal, kupříkladu Kafku, Rilkeho či Paula Celana.

I Grušova diplomatická a politická činnost se točila kolem našich německojazyčných sousedů: od ledna 1991 byl mimořádným velvyslancem ČSFR a od 1. ledna 1993 velvyslancem ČR ve Spolkové republice, v letech 1998–2004 působil jako velvyslanec v Rakousku a v letech 2005–2009 byl ředitelem prestižní Diplomatické akademie ve Vídni. Jiří Gruša byl skutečným Evropanem, ovšem osobností formátu světového.