čas revize  
  revision time
zeit zur revision  

 
 

25/5 – 9/6/2018

Jak formovala migrace příběh jedné rodiny? Zveme na výstavu našeho rezidenta

Dva týdny před startem festivalu otevíráme výstavu jednoho z trojice našich rezidentních umělců, mladého švédského výtvarníka narozeného v Československu a žijícího dnes v Německu.

Pod titulem Jsme cizinci. Tady i tam. představí Jakub Šimčík v Galerii G99 Domu umění města Brna videoinstalace, fotografie a další materiály tematizující migrační historii jeho rodiny. V době, kdy se na cizince hledající v Evropě útočiště před válkou díváme jako na nebezpečí, v době, kdy jejich dramatickou situaci využívají evropští populisté k radikalizaci společnosti, nám Jakub Šimčík předkládá autobiografický příběh českých migrantů, v němž lze s aktuální problematikou nalézt mnoho nečekaných paralel. Jeho příběh zároveň potvrzuje, že za každým případem se skrývá jedinečný, často pohnutý osud, který si nehledě na původ či vyznání daného člověka zaslouží individuální řešení.

Jakub Šimčík v brněnské Galerii G99 představí tři videoinstalace spojené tématem migrační historie jeho rodiny, a doprovázené fotografiemi a bohatým dokumentačním materiálem. V prvním z nich nazvaném Material für einen Prozess (pro Emila) podrobuje výzkumu a následnému uměleckému zpracování nejasné okolnosti otcovy identity a útěku z komunistického Československa, v druhém nazvaném Kitchen of Happines se zaměřuje na zkušenost své matky, která skrze detailní popis kuchyní referuje o svých ztracených domovech. Toto video je pak součástí většího – titulního – celku Jsme cizinci. Tady i tam, v němž autor zkoumá vykořenění, které zásadně ovlivnilo život obou generací migrantů.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 4. května v 19:00 hodin v Galerii 99, přičemž 20. května od sedmi večer můžete absolvovat její prohlídku komentovanou Jakubem Šimčíkem. Více o autorovi i ostatních dvou rezidentních umělkyních festivalu Meeting Brno se dočtete zde.