čas revize  
  revision time
zeit zur revision  

 
 

25/5 – 9/6/2018

Mezi Brnem a Vídní

Vídeň a Brno nespojuje jen severní dráha císaře Ferdinanda, a sdílí mnohem více, než jen jedinečný urbanistický koncept jménem Ringstrasse. Pohledem z Brna nemusí Vídeň být jen připomínkou starých časů, na Dunaji se i dnes děje mnoho inspirativního. A proto je součástí programu letošního Meetingu sekce tří akcí s názvem Intercity Brno-Wien.

Byly do velké míry moravské ruce, které regionální metropoli přestavěly v reprezantativní hlavní město habsburské říše, a také způsobily, že jsou rakouská a česká kuchyně téměř identické. Co kupříkladu zbylo ze slavného českého prátru, kdo v jeho okolí žije dnes? Jako za císařpána zůstává čtvrť Favoriten místem, kde imigranti z celého světa začínají svůj nový život ve Vídni. O tom je výstava fotografií Jana Krčmáře na Nové radnici, která by slovy autora mohla mít podtitul „Turci jsou dnešní Češi“. Imigraci bude věnovaná i pódiová diskuze se všeříkajícím názvem Ve Vídni jsou doopravdy aneb Integrace v praxi. Hosté z Vídně přiblíží, jak se ve Vídni pracuje s uprchlíky dnešních dnů a jak byli přijati migranti v předcházejících desetiletích, například z Československa.

Na pátek 26. května chystáme ve spolupráci s Österreich Institutem Brno odpolední a večerní program na Meeting Brno Pointu na Moravském náměstí. Prve si na místě, které kdysi bývalo středobodem německojazyčného života v Brně, zašprechtí a užijí všemožné jazykové hry žáci brněnských základních a středních škol. Od páté hodiny je vystřídají dospělí, z nichž ti pokročilejší se budou moci účastnit literárního semináře, který povede ve Vídni žijící spisovatelka českého původu Rhea Krcmar. Večer budou mít účastníci možnost si s autorkou povídat u sklenky vína a poslechnout si úryvky z její připravované knihy.

Před sto lety sice mezi oběma městy nakreslili hranici, která byla po čtyři dekády dokonce obehnaná ostnatým drátem a osetá strážními vežemi. Staleté jazykové a kulturní vazby byly spřetrhány, pohraničí na obou stranách upadlo do Růženčina spánku. Ekonomické vztahy se daří především díky členství v Evropské unii obnovovat, stále se však uprostřed kdysi jednolitého regionu táhne hranice mentální. Meeting Brno ji letos ale přinejmenším naruší.