čas revize  
  revision time
zeit zur revision  

 
 

25/5 – 9/6/2018

Se školou na Pouti smíření

V rámci Poutě smíření 2017 se opět bude konat dvojjazyčný žurnalisticko-dějepisný workshop pro středoškoláky z Brna, Německa a Rakouska. 

Účastníci workshopu budou rozděleni do smíšených skupin, ve kterých budou pracovat na dílčích úkolech při přípravě časopisu: budou pořizovat fotoreportáž z Pouti či rozhovor s pamětníkem, psát článek o historickém pozadí vyhnání z Brna anebo o průběhu vypořádávání se s touto kapitolou společné historie. Povede je tým tří lektorů včele s Bárou Procházkovou, dříve redaktorkou týdenníku Respekt, později šéfredaktorkou měsíčníku Belmondo a dnes vedoucí webového portálu stanice ČT24.

Stejně jako v roce 2016 se workshop chystají žáci z Biskupského gymnázia a z německého Schwäbisch Gmündu, kam odešla významná část vyhnaných Brňanů. Dále přijedou žáci z hned dvou škol ze Stuttgartu a z dolnorakouského Hornu. Mimochodem, znalost němčiny je pro brněnské žáky sice výhodou, ovšem ne nezbytná, veškerá komunikace probíhá dvojjazyčně. Vedle práce na časopise se žáci společně zúčastní dalších dílčích akcí festivalu Meeting Brno.

Místěm konání jsou konferenční prostory CityHotelu na Vídeňské, přičemž dopravu žáků podél Pouti smíření a jejich občerstvení po celou dobu konání workshopu převezme Meeting Brno. Účast je zcela bezplatná a v zásadě otevřena nejen celým třídám a větším skupinám žáků, ale také jednotlivcům. V případě zájmu či o další informace pište organizátorovi Pouti smíření Jaroslavu Ostrčilíkovi.

 

Průběh workshopu je následující:

Pátek, 19. května / zahájení workshopu, základy žurnalistiky 

Sobota, 20. května / účast žáků na Pouti smíření

Neděle, 21. května / dopracování textů

Pondělí, 22. května / snídaně a rozloučení

 

Na odkaze si můžete stáhnout výsledek workshopu v rámci Poutě smíření 2016, časopis Na cestě smíření/Auf dem Weg der Versöhnung.