EN | DE

Cena (s)míru: Příběhy odvahy a naděje na Meeting Brno 2025

Left
Right

Co všechno jsme ochotni obětovat za mír? A jakou cenu má lidskost ve světě zmítaném válkami? Tématem letošního ročníku festivalu je Cena (s)míru. Nemůžeme proto opomenout dvě války, které hýbou světem – izraelsko-palestinský konflikt a válku na Ukrajině.

Do Brna přijíždějí ti, jejichž životy poznamenala bolest a utrpení, ale přesto věří v budoucnost. V diskusi (S)mír smrti navzdory se setkáme s izraelským a palestinským otcem, kteří zvolili smíření, přestože jejichž dcery byly zabity. V zahajovací diskusi Cena (s)míru promluví ukrajinská nositelka Nobelovy ceny míru Oleksandra Matviichuk, která bojuje za lidská práva a spravedlnost v zemi sužované válkou. Přijďte naslouchat svědectví o tom, že i v troskách je možné stavět nový svět.

Od bolesti k přátelství: Příběh Ramiho a Bassama

Rami Elhanan je izraelský Žid, Bassam Aramin je palestinský Arab. Na první pohled nemají nic společného. A přesto je pojí to nejhlubší možné pouto – oba přišli o své dcery v důsledku izraelsko-palestinského konfliktu. Ramiho dcera Smadar zemřela v roce 1997 při bombovém útoku v Jeruzalémě. Abir, dcera Bassama, byla v roce 2007 zastřelena izraelským vojákem, když šla ze školy. Místo pomsty se však oba muži rozhodli pro odpuštění a mír. Jejich přátelství je dnes symbolem naděje v jednom z nejdéle trvajících konfliktů světa. A 2. června se s tímto silným příběhem přijedou podělit do Brna.

Síla odpuštění a sdíleného příběhu

Ztráta dítěte je bolest, kterou si lze jen stěží představit. Rami o smrti své dcery říká: „Je to rána, která se nikdy nezahojí. Ale nenávist mi Smadar nevrátí.“ Bassam vzpomíná: „Měl jsem tehdy dvě možnosti – nenávidět, nebo pochopit. Rozhodl jsem se pro pochopení.“ Oba se setkali v organizaci Parents Circle – Families Forum (PCFF), která sdružuje více než 600 rodin – jak izraelských, tak palestinských – které přišly o své blízké v důsledku konfliktu. Společně pracují na budování dialogu mezi komunitami a na vzdělávacích programech pro mladé. Bassam často opakuje: „Když obejmete rodiče z druhé strany, už nikdy nemůžete říct, že je to nepřítel.“

Příběh, který obletěl svět

Jejich cesta ke smíření zaujala celý svět. Vystupovali před studenty, politiky, novináři i papežem Františkem. Ten je při setkání v březnu 2024 ocenil slovy: „Vaše bolest se stala nástrojem míru.“ Média po celém světě je označují za „tváře naděje“, „bojovníky za lidskost“ nebo „hrdiny, kteří odmítli nenávist“. Jejich příběh se stal inspirací pro řadu dokumentů, filmů a dokonce i pro román Apeirogon irského spisovatele Columa McCanna. 

Po útoku Hamásu 7. října 2023, který znovu rozpoutal vlnu násilí, mnozí očekávali, že jejich hlas zmlkne. Bassam i Rami však dál mluví o nutnosti empatie a odmítnutí kolektivní viny. V rozhovoru pro BBC Rami řekl: „Náš příběh je možná maličký, ale je to prasklina ve zdi. A přes praskliny se dostává světlo.“ Jejich hlas znovu rezonoval i v médiích jako USA Today, Der Spiegel, Sky News nebo CTV Canada. Colum McCann při veřejném čtení knihy Apeirogon řekl: „Rami a Bassam se rozhodli znovu a znovu vystavit svou bolest – ne proto, aby ji někdo litoval, ale aby ji proměnili v něco, co může druhým otevřít oči.“

(S)mír smrti navzdory 

Diskuze s Rami Elhananem a Bassamem Araminem se uskuteční 2. června v 18:30 na Výstavišti Brno v pavilonu A – Rotundě a nabídne nejen hluboký osobní příběh, ale i zamyšlení nad možnostmi usmíření v době polarizace. Téhož dne dopoledne se na stejném místě koná konference pro studenty a učitele středních škol, kterou pořádá mezinárodní organizace PeaceJam ve spolupráci s Meeting Brno. PeaceJam sdružuje nositele Nobelovy ceny míru a propojuje je s mladými lidmi po celém světě. Cílem je inspirovat mladou generaci k občanské angažovanosti, empatii a odpovědnosti za svět kolem sebe.

Nenechte si ujít toto výjimečné setkání a nechte se proměnit příběhem, který odmítl nenávist. V době, kdy svět čelí krizi empatie a rychlých soudů, jsou tito dva otcové připomínkou toho, že i v největší temnotě může vzniknout světlo. „Děláme to pro děti, které ještě nejsou na světě. Aby už nikdy nemusely pohřbívat své vlastní,“ říká Rami. A Bassam dodává: „Mír není sen. Mír je rozhodnutí.“

Odvaha čelit bezpráví: Příběh Oleksandry Matviichuk

Neméně silným hlasem na festivalu bude ukrajinská právnička a nositelka Nobelovy ceny míru Oleksandra Matviichuk, která vystoupí v rámci zahajovací diskuze Cena (s)míru 29. května v 18:30 v Uměleckoprůmyslovém paláci Moravské galerie.

Oleksandra Matviichuk ví, jak vypadá odvaha tváří v tvář bezpráví. Stojí v čele organizace Centrum pro občanské svobody, která dlouhodobě monitoruje porušování práv na Ukrajině. V roce 2022 jí byla udělena Nobelova cena míru – jako uznání za odvahu hledat spravedlnost tam, kde vládne strach. Po ruské invazi v roce 2022 její tým zdokumentoval přes 30 000 případů útoků na civilisty. Oleksandra ale vždy zdůrazňuje, že za čísly jsou tváře, jména, příběhy. „Nechci, aby svět jen soucítil. Chci, aby jednal,“ říká žena, která se nebojí mluvit nahlas i tam, kde jiní mlčí.

Cena míru očima odborníků

Brněnské diskuse se zúčastní také bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář. Jeho bohaté zkušenosti z diplomatického prostředí a hluboké porozumění mezinárodním vztahům přinesou cenný pohled na současné geopolitické výzvy. Vedle něj vystoupí i ukrajinistka Lenka Víchová, šéfredaktorka Ukrajinského žurnálu a analytička specializující se na soudobé dějiny Ukrajiny. Její fundované vhledy a analytické postřehy nabídnou návštěvníkům hlubší porozumění současné situaci na Ukrajině.

Společně tak otevřou zásadní otázky naší doby: Co je skutečný mír? Kde je spravedlnost? A co jsme ochotni udělat pro to, aby se neztrácela v hluku zbraní?

Festival Meeting Brno 2025 v letošním roce nabídne prostor pro hluboké zamyšlení nad cenou míru v dnešním světě. Přijďte naslouchat příběhům, které inspirují k empatii, odvaze a odpovědnosti za budoucnost.