Budování bezpečného prostoru ve škole
Škola jako místo, kde dochází k předávání znalostí, by měla být také místem bezpečných vztahů a utužování psychického zdraví. Výzkumy ukazují, že tomu tak často není. Ve škole je možné setkat se s rasismem, sexismem či homofobií. Žactvo a studentstvo reportuje o problémech od mikronásilí v podobě zlehčování či přehlížení, přes nevhodné vtipy či narážky až k nejrůznějším formám sexuálního obtěžování či zneužívání. Seminář nabídne interaktivní uchopení těchto témat, při kterém pomocí kombinace analýzy kazuistik, osobního psaní (journalingu) a společné diskuse budeme přemýšlet o možnostech budování školy jako bezpečného prostoru.
Workshop povedou Lucie Jarkovská a Martina Nosková.
Předpokládaná délka programu jsou 3 hodiny.
Lucie Jarkovská je socioložka, která se zabývá genderově citlivým vzděláváním. V rámci Institutu SYRI rozvíjí možnosti využití deníkových metod ve výzkumu a vysokoškolské výuce a při skupinové práci. Popularizuje genderový a feministický výzkum ve stand up dvojici nazvané Duo docentky, která nedávno vydala knihu Feministkou snadno a rychle. Je autorkou knihy Gender před tabulí.
Martina Nosková je lektorka angličtiny a deníkových metod. Vede kurzy psaní deníku a popularizuje toto osobní psaní (journaling) v médiích. Zajímá ji využití deníkových metod v pedagogice, jak ve výuce samotné, tak jako součást wellbeingu ve školním prostředí.
Obě participují na výzkumu společenské resilience pod hlavičkou Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik.
Pořad proběhne česky.
Pořad vzniká ve spolupráci s Muzeem města Brna a Arnoldovou vilou.
Lístky (580 Kč) je možné zakoupit zde.
Studenti, senioři a lidé s průkazem ZTP mají slevu 50 %.