Fashion goes green – filmová premiéra
UDRŽITELNOST – EKOLOGIE – SLOW FASHION – INNOVACE A TRADICE
Cílem dokumentárního filmu je poukázat na textilní kulturní dědictví Brna a objevit jak se prolíná historie do současnosti, jak se toto dědictví projevuje v dnešní podobě města a jeho nových textilních projektech. Kdo vytváří dnešní textilní Brno? Jaké je nové směřování? Má Brno budoucnost jako textilní město? Jaký je přesah tohoto města? Jedná se pouze o lokální scénu nebo je zde potenciál pro otevření mimo náš kraj, region, zemi? V čem je bohatství a unikátnost Jihomoravského kraje? Hlavním obsahem, nábojem filmu je poselství, že Brno, a s ním Kraj, je dál, než se na první pohled může zdát, objevujeme, že jsme součástí něčeho nového, jež je relevantní na evropské úrovni.
Hlavní směr, kterým nit příběhu bude putovat je: Historie – Tradice – Inovace – Udržitelnost.
Toto je první ze série dokumentů, kde se nebudeme soustředit pouze na vyprávění chronologické historie textilní kultury Moravského Manchesteru; existují televizní pořady, které se již zaměřily na tuto realitu. Záměrem je sice vyjít z historie, ale následně zkoumání posunout na další úroveň, zachytit při práci jedinečné osobnosti, jež charakterizují některé z nejlepších projektů jižní Moravy, které posunují hranice textilního Brna. Budeme hledat komplexnost jejich technických nebo uměleckých dovedností, jejich zkušenosti, osobní vyjádření skrze projekty, které jsou plné lásky k textilu, navazující na své kořeny, ale posunující svoje vnímání do budoucnosti, k cirkulárnímu designu. Stručně řečeno, budeme analyzovat, díl za dílem, skutečné DNA tradice a inovace pomalé módní produkce na jižní Moravě, jako ojedinělý případ v celé republice. V dokumentu bude hrát důležitou roli hledání paralel vývoje textilního průmyslu a rozvoje této tradice v Jihomoravském kraji se zahraničními lokalitami, majícími obdobnou a v určitých aspektech s Brnem společnou textilní tradici. Zaměříme se na Chemnitz a Lipsko, který byly stejně jako Brno nazývaný saským Manchesterem, a kde vývoj a inovace v oblasti textilního průmyslu přetrvaly do současnosti.
Hlavní koncept – ekologie, inovace, tradice, jinými slovy, udržitelnost, textilní DNA města Brna nebude založeno pouze na exkluzívních rozhovorech. Významným zdrojem budou historické záznamy textilních továren, které byly zřízeny německými průmyslníky; současných textilních továren nebo dílen; šicích workshopů; módních přehlídek; nových projektů a hubů nejen v českém ale německém prostředí. Nemůže chybět např. Nadace Veronica, jež směruje svou osvětu veřejnosti skrze projekty s oděvem a spolupráci se studenty módy a opřeme se o studie nové role současného módního návrháře, budeme se zaobírat tím, kam směřuje jeho nová odpovědnost. Dnešní aspekt Brna se totiž odráží v nových udržitelných textilních projektech: Brno šije, vznik nového oboru Ekotextil design na SŠUD založený na základě filozofie udržitelné módy jako jediný v Evropě svého druhu, a nového přístupu ke vzdělávání budoucích designérů a také české pobočky organizace Fashion Revolution. V konečné mozaice nemůže chybět pohled na to, jak vzdělávat nové generace směrem k cirkulárnímu designu.
Film vznikl ve spolupráci se spolkem Noční motýl, Moravskou galerií v Brně, Grassi Museum v Lipsku a za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti.
Film proběhne v českém jazyce s anglickými titulky.
Vstupenky za 100,- v prodeji půl hodiny před akcí na místě.