Hugo Iltis pro Gregora Johanna Mendela – koncert
„Společné slavnostní představení německé a české operní scény v městském divadle se našim hostům mohlo jevit jako úctyhodný umělecký výkon – pro nás, kdo jsme, tak jako Mendel, v tomto městě doma, pro nás znamenalo víc. Co se v naší zemi, kde nacionalistické šílenství učinilo ze dvou zdatných národů zavilé nepřátele, dalo do té doby považovat za čistě nemožné, (…) to se stalo reálnou skutečností a tím zároveň největším kulturním obohacením, jaké Mendelovy oslavy mohly Mendelovu domovu přinést.“ Takto komentuje brněnský biolog Hugo Iltis česko-německé hudební představení realizované v roce 1922 v rámci oslav 100. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Hugo Iltis (1882 Brno – 1952 Fredericksburg, Virginia) byl hlavním organizátorem těchto oslav a také iniciátorem zmíněné spolupráce českého a německého divadla, zejména však napsal první mezinárodně uznávanou monografii o Mendelovi a vytvořil v Brně cennou mendelovskou sbírku, dodnes z velké části uchovávanou v brněnských muzeích.
Nyní, o sto let později od zmiňovaných oslav, festival Meeting Brno přiváží do Brna komorní orchestr Akademie věd k uctění památky G. J. Mendela a Huga Iltise. Komorní orchestr je neprofesionální těleso složené z aktivních hudebníků z různých částí světa a současně vědců z mnoha vědních oborů, které pojí láska k umění a vědě.
Program koncertu není kopií koncertu konaného v roce 1922. Jde o dialog české a německé hudby J. S. Bacha, Antonína Dvořáka a s Brnem spjatých autorů Bohuslava Martinů a jeho žačky Vítězslavy Kaprálové, jež byla první skladatelkou světového formátu.
Festival mimo koncert komorního orchestru Akademie věd připravuje unikátní výstavu Hugo Iltis pro Mendela, světovou premiéru inscenace inspirované Iltisovým životem a položení kamenu zmizelých za Huga Iltise a jeho rodinu.
Pořad se koná ve spolupráci s Orchestrem Akademie věd.
Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci níže na této stránce.