Pouť smíření
Již po patnácté se vydáme po stopách více než dvaceti tisíc Brňanů německého jazyka, kteří byli před 76 lety hnáni směrem k rakouským hranicím. Zatímco práceschopní muži museli zůstat ve městě na nucené práce, ženy, děti a starci byli z města vyhnáni. Na cestě a v následujících dnech a týdnech útrapám podlehlo nejméně 1700 z nich.
Od roku 2015 jdeme symbolicky proti směru historického pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do zahrady augustiniánů na Starém Brně. Před šesti lety brněnští zastupitelé v souvislosti s Poutí přijali Deklaraci smíření a společné budoucnosti, která se stala historickým milníkem v procesu vypořádání se české společnosti s touto kapitolou našich dějin.
Také letošní Pouť bude jedinečným zážitkem a příležitostí pro neopakovatelná setkání. Akce se zúčastní pamětníci i osobnosti veřejného života z České republiky, Německa a Rakouska. Formou stánků se představí a doprovodný program nabídnou organizace činné na poli česko-německých a česko-rakouských vztahů.
Letošní Pouť věnujeme podpoře běloruské občanské společnosti. V rámci zakončení Poutě smíření v zahradě opatství proto vystoupí Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí České republiky v letech 2018-2021, spolu se zástupci běloruské komunity.
Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy. Jízdní řád autobusů naleznete zde. Mapa pouti zde.
8:30 a 9:00 odjezd autobusů z Brna, Mendlovo náměstí
9:30 úvodní slovo a uctění památky obětí u smírčího kříže v Pohořelicích
18:00 slavnostní zakončení v zahradě opatství na Mendlově náměstí v Brně
Akce se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.