Ve vzduchu plove jablůňka – vernisáž umělecké instalace
umělecká intervence do pomníku Marie Kudeříkové
Pro letošní festival Meeting Brno vytvoří sochař Pavel Karous uměleckou instalaci, která aktualizuje stávající pomník Marie Kudeříkové, vytvořený v 70. letech Josefem Preclíkem a Milošem Axmanem. Vernisáž proběhne za účasti autora ve středu 28/7 v 18 hodin. Tentýž den je možné vydat se s Pavlem Karousem na komentovanou prohlídku výtvarných objektů ve veřejném prostoru Brna, která začíná v 15 hodin na Malinovského náměstí před Domem umění.
Pavel Karous (*1979) je sochař, který vytváří objekty, věnuje se místně specifickým instalacím a intervencím do veřejného prostoru. Ve své tvorbě se zabývá především vztahem mezi geometrií a lidskou společností. Jeho dlouhodobý projekt Vetřelci a volavky dokumentuje a popularizuje výtvarné umění ve veřejném prostoru z období reálného socialismu. Za svoji knihu Vetřelci a volavky, která vznikla v rámci projektu, získal ocenění Nejkrásnější kniha roku 2013. V roce 2016 realizoval pro boskovické muzeum Pomník Bruno Zwickera, inspirovaný životem a prací významného brněnského sociologa, který byl obětí holokaustu. Ve spolupráci s utečeneckým centrem v Oslu vytvořil se svou uměleckou skupinou Nová věčnost v Kulturním domě Lørenskog instalaci Fašismus a figurace. V současnosti působí jako vedoucí Ateliéru sochy na Škole současného umění – Scholastika a moderuje vlastní pořad o umění ve veřejném prostoru Vetřelci a plameňáci.
Marie Kudeříková se narodila 24. března 1921 v zemědělské rodině ve Vnorovech na Hodonínsku jako nejstarší dcera legionáře Josefa Kudeříka a Františky Kudeříkové. Ve třicátých letech se rodina odstěhovala do obce Vrbovce na moravsko-slovenském pomezí. Marie Kudeříková jezdila do školy ve Velké nad Veličkou a poté absolvovala gymnázium ve Strážnici. Během studií na gymnáziu se seznámila s myšlenkami komunismu a přijala je za své. Po maturitě se přestěhovala do Veverské Bítýšky, kde studovala jazykovou školu, a zapojila se do protinacistických odbojových činností – podílela se na tisku a distribuci ilegálních letáků, převodu členů odboje a organizovala sabotážní akce. Koncem roku 1941 byla ovšem zadržena gestapem, v té době již žila v Brně na ulici Kamenná 21. Při dlouhých a těžkých výsleších gestapa Kudeříková téměř nepromluvila a nikoho neprozradila. Ve vyšetřovacích protokolech je zapsáno „hartnäckiges Schweigen“, tedy „tvrdošíjné mlčení“. V listopadu 1942 byla ve Vratislavi odsouzena k trestu smrti stětím. Po rozsudku strávila čtyři měsíce v cele smrti. Poprava byla vykonána 26. března 1943, dva dny po jejích 22. narozeninách.
Za komunistického režimu se životní příběh Marie Kudeříkové stal součástí politické propagandy, a po roce 1989 byl naopak odsouzen k zapomnění. Komunistická hrdinka se nehodila do porevoluční doby. Její odkaz však může inspirovat i dnes. V roce stého výročí narození Marie Kudeříkové proto festival Meeting Brno připomíná tuto statečnou ženu třemi událostmi: uměleckou intervencí sochaře Pavla Karouse, diskusním fórem s Magdou Vášáryovou a představením režiséra a choreografa Martina Dvořáka, kterým letošní festival zakončíme.
Umělecká instalace bude na místě k vidění do začátku září 2021.