Zvoní zrady zvon!
O dlouhých stínech Masaryka, Beneše a první republiky v zrcadle Mnichova budou s moderátorem Mojmírem Jeřábkem diskutovat Petr Pithart a Milan Uhde.
Mojmír Jeřábek, diplomat, germanista, překladatel, redaktor. Po studiích bohemistiky a germanistiky na Masarykově univerzitě pracoval jako kulturní redaktor. Diplomatickou dráhu započal jako kulturní rada na Velvyslanectví ČR v Německu. Budování mezinárodních vztahů se věnoval jako vedoucí Odboru zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. V roce 2015 se podílel na organizaci Roku smíření a je jedním z iniciátorů vzniku festivalu Meeting Brno. Působil rovněž jako ředitel Českého centra ve Vídni.
Petr Pithart, intelektuál, právník, někdejší disident, politik, první předseda Senátu. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Od 60. let psal do Literárních novin. V roce 1960 vstoupil do KSČ, ale legitimaci vrátil na podzim roku 1968. Z místa odborného asistenta na UK byl vyhozen roku 1971. Dál se živil všelijak: pracoval jako podnikový právník, noční hlídač, obalový referent a knihovník. Podílel se na pašování samizdatové a exilové literatury. Podepsal Chartu 77. V souvislosti se sametovou revolucí předsedou české vlády, v roce 1996 prvním předsedou senátu. Byl rovněž vedoucím Katedry politologie a sociologie na PF UK. Je autorem řady knih o české společnosti a politice.
Milan Uhde, dramatik, literární redaktor, politik, první předseda Poslanecké sněmovny. Vystudoval češtinu a ruštinu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Stal se redaktorem Hosta do domu, externě učil na JAMU. Od roku 1972 nesmí publikovat, své hry proto píše pod cizími jmény. Podepsal Chartu 77. Po revoluci vstoupil do politiky: stal se prvním předsedou Poslanecké sněmovny. Stojí například za dramaty, adaptacemi či dramatizacemi Král Vávra, Balada pro banditu, Pohádka máje, Zázrak v černém domě.
Pořad proběhne česky.
Omezený počet míst. Pro vstup do budovy Krajského soudu je nutná rezervace níže.