13. 9. 2020
13:00 / 20:00
Zahradní slavnost k poctě Marie von Ebner-Eschenbach
U příležitosti 190. výročí narození Marie von Ebner-Eschenbach zveme na slavnost pořádanou v působivém prostředí zámeckého parku ve Zdislavicích.
Marie von Ebner-Eschenbach (1830 – 1916), moravsko-rakouská spisovatelka narozená ve Zdislavicích na Kroměřížsku, u nás téměř neznámá, se ve světě řadí mezi nejvýznamnější německy píšící autory 19. století. V roce 1900 jí byl jako vůbec první ženě udělen čestný doktorát Vídeňské univerzity, v letech 1910 a 1911 byla nominována na Nobelovu cenu za literaturu.
Přesně v den spisovatelčiných narozenin se v jejím rodišti sejdou k rozhovoru a autorskému čtení dvě současné spisovatelky, Pavla Horáková z České republiky a Ursula Wiegele z Rakouska. Setkání moderuje Mojmír Jeřábek, ředitel Českého centra Vídeň.
Osobnost Marie von Ebner-Eschenbach představí germanistka a přední znalkyně jejího díla dr. Eleonora Jeřábková, Ph.D.
O dějinách zámku a plánech na jeho rekonstrukci promluví jeho současný majitel Josef Gschwandtner (AT).
Pavla Horáková (*1974) je spisovatelka, literární překladatelka, publicistka a rozhlasová redaktorka. Od studií překládá beletrii z angličtiny a srbštiny a několik let působila v redakci zahraničního vysílání Českého rozhlasu. Debutovala dětskou detektivní trilogií o Hrobařících. Spolu s Jiřím Kamenem sestavila dvě knižní kompozice věnované českým účastníkům 1. světové války, Přišel befel od císaře pána (2015) a Zum Befehl, pane lajtnant (2018), které vzešly z rozhlasového cyklu Polní pošta. V roce 2018 vydala svůj první román pro dospělé Teorie podivnosti, za nějž obdržela v roce 2019 cenu Magnesia Litera. Začátkem roku 2020 pobývala na tvůrčím stipendiu rakouského ministerstva zahraničí ve Vídni. Zde pracovala na románu inspirovaném pamětmi její slovácké prababičky, v jejíchž stopách se autorka vydávala, když pátrala po dávno zasutých místech a příbězích prababiččiných vídeňských let.
Ursula Wiegele (*1963) přijala pozvání festivalu Meeting Brno k tvůrčímu pobytu v Brně, aby zde několik týdnů pracovala na své nejnovější knize. Román se odehrává ve čtyřicátých letech minulého století, zčásti ve východoevropském prostředí, kterým se rakouská autorka zabývala i ve svých předchozích dílech. Ursula Wiegele se narodila v Klagenfurtu a od roku 1993 žije ve Štýrském Hradci. Po studiích filozofie v Rakousku a Itálii pracovala jako redaktorka, lektorka workshopů tvůrčího psaní a učitelka němčiny pro cizince. Kromě příspěvků do antologií a literárních časopisů publikovala doposud čtyři romány: Cello, stromabwärts (Cello, po proudu, Drava, 2011), Im Glasturm (Ve skleněné věži, Müry Salzmann, 2015), Was Augen hat und Ohren (Co má oči a uši, Otto Müller Verlag, 2019), Arigato (Arigato, Otto Müller Verlag, 2020).
Program zdislavických oslav dále nabídne divadelní představení místního ochotnického souboru, který pro tuto příležitost nastuduje hru z pera Marie von Ebner-Eschenbach, či komentovanou prohlídku plakátové výstavy o Marii von Ebner-Eschenbach, kterou povedou její autoři Zuzana a Eugen Brikciusovi. K nahlédnutí bude zpřístupněna pozoruhodná klasicistní hrobka rodiny Dubských, místo posledního odpočinku Marie von Ebner-Eschenbach.
Program proběhne v českém a německém jazyce a bude tlumočen.
Vstupné včetně dopravy: 150/100 Kč. Vstupenky zakoupíte prostřednictvím sítě GoOut zde.
V ceně vstupného je jízdenka na zvláštní autobus Brno-Zdislavice a zpět. Omezená kapacita autobusu.
Odjezd autobusu ve 13:00 ze stanoviště na ulici Rooseveltova před Janáčkovým divadlem (bývalá restaurace Bohéma). Návrat zpět tamtéž přibližně ve 20:30.
Vstupné na místě bez dopravy: 50 Kč.
Ve spolupráci s obcí Troubky-Zdislavice, spolkem Czech National Trust, Českým centrem Vídeň, Německým kulturním spolkem regionu Brno a Rakouským kulturním fórem v Praze.
13:00–20:00 Zdislavice, zámecký park
13:00 odjezd autobusu ze stanoviště před Janáčkovým divadlem (bývalá restaurace Bohéma), Rooseveltova