Koncert

Zakončení festivalu / Setkání v zahradě Arnoldovy vily

Setkání v zahradě Arnoldovy vily

Arnoldovu vilu, skrytý art decový klenot v sousedství vily Tugendhat, čekají v brzké době velké změny. Záchranný plán směřující k obnově této kulturní památky zahrnuje vybudování Centra dialogu, které bude sloužit laické i odborné veřejnosti se zájmem o architekturu 19. až 21. století. Součástí Centra bude i zahradní kavárna, kterou si prozatím vytvoříme svépomocí. Na závěr festivalu zveme k neformálnímu setkání se zahraničními i domácími hosty festivalu a s jeho organizátory. Drobné občerstvení zajistíme, vlastní příspěvky k pohoštění jsou však vítány.

Vystoupí Muroň-Vrtek-Kobiela Jazz Trio a ve spolupráci se spolkem Kulturní centrum Josefa Arnolda budou po celou dobu akce probíhat komentované prohlídky vily.

Přijďte  již v 17 hodin do vily Löw-Beer na Drobného 22 na setkání s Ivo Hammerem, který zde představí nově objevené album fotografií vily Ernsta Löw-Beera.

Ve spolupráci s Muzeem města Brna a  spolkem Kulturní centrum Josefa Arnolda.

18:0020:00 zahrada Arnoldovy vily, vstup z ulice Černopolní vedle domu č. p. 47

Otevření stezky po stopách rodiny Löw-Beer s koncertem ve vile Tugendhat

Otevření stezky po stopách rodiny Löw-Beer s koncertem ve vile Tugendhat

Seznamte se s těmi, kteří postavili vilu Tugendhat, ale také továrnu, která se stala tzv. Schindlerovou archou proslavenou světoznámým filmem Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Spoluautor nové stezky Daniel Low-Beer představí její první dvě zastavení, dvě stavby neodmyslitelně spojené s osudem své rodiny. Od vily Löw-Beer projdeme do vily Tugendhat, kde bude následovat koncert komorní hudby.
Po skončení koncertu vás zveme na neformální setkání s účinkujícími u skleničky vína.

Koncertní program:
Leoš Janáček: Sonáta pro housle a klavír
Ervín Schulhoff: Suita pro housle a klavír – výběr

Účinkují:
Jana Vonášková-Nováková – housle
Libuše Pančochová – klavír

Pořad proběhne v angličtině a bude tlumočen do češtiny.

Kapacita akce naplněna! Děkujeme za pochopení.

19:00 začátek před vilou Löw-Beer, Drobného 22

PechaKucha Night „Brno staví staré město“ se sólo koncertem Lenky Dusilové

PechaKucha Night „Brno staví staré město“ se sólo koncertem Lenky Dusilové

Jak jsme se pět let po vyhlášení Roku smíření dokázali posunout v péči o paměť města? V současnosti v Brně a okolí vzniká hned několik rozsáhlých projektů s vizí vybudovat dokumentační centra, muzea, místa setkávání či galerie vztahující se k zásadním událostem historie, která procházela naším regionem. Festivalový tým, který Rok smíření v roce 2015 inicioval, se snaží být hybnou silou právě takových paměťových projektů, reflektujících naši mnohonárodnostní minulost. Během jednoho večera divákům představíme projektové záměry včetně historických souvislostí.

Smyslem původně japonského projektu PechaKucha je, aby prezentace byly co nejhutnější a dokázaly si udržet pozornost posluchačů. Během večera tak každý z přednášejících ukáže 20 obrázků, přičemž každý z nich komentuje 20 vteřin.

Budou představeny tyto projekty:
– bývalá věznice na Cejlu a její přeměna v Kreativní centrum a Místo paměti
– Arnoldova vila Centrum dialogu
– Dokumentační centrum holocaustu na Moravě
– Mendelův skleník
– kostel blahoslavené Marie Restituty
– Brněnec Památník rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera

Součástí PechaKucha Night je koncert Lenky Dusilové.

Přijďte na Mendlovo náměstí už v 16 hodin a využijte možnosti projít si s průvodcem všechna skrytá zákoutí augustiniánského opatství! Prostory opatství budou přístupné také pro individuální volné prohlídky v době od 18 do 21 hodin.

Pořad se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

16:00 komentovaná prohlídka opatství
17:30 – komentovaná prohlídka výstavy Šest žen
18:00 – 21:00 individuální prohlídky opatství
20:00 začátek koncertu Lenky Dusilové a Pecha Kucha Night

Prezentace a prohlídka opatství s průvodcem proběhnou v českém jazyce.

Vstup zdarma

Augustiniánské opatství, Mendlovo náměstí 1

 

Zahájení festivalu

Vystup z řady! Zahajovací večer festivalu

Festival zahájíme představením výrazných bodů letošního programu. Navážeme na minulé ročníky a ukážeme, jak Meeting Brno inspiruje za hranicemi Moravy. Večerem provede prezidentka festivalu Martina Viktorie Kopecká, která pozve k rozhovoru první hosty festivalu. Kněz Pavel Hověz se s námi podělí o silný příběh nového kostela blahoslavené Marie Restituty v Brně na Lesné. Benediktinka Francesca Šimuniová a převor bosých karmelitánů Pavel Pola odhalí plány „pouti smíření“ ze Staroměstského náměstí na Bílou horu v době 400. výročí bitvy. Součástí večera bude vystoupení cimbálové muziky Pajtáš

Martina Viktorie Kopecká – farářka Církve československé husitské, psychoterapeutka a krizová interventka. Jen díky zaměstnání v korporátní firmě zjistila, co v životě dělat nechce, a začala hledat svou vlastní cestu. Od roku 2013 je ve vedení Světové rady církví. Papež František ji vyznamenal medailí a pozval ji na synodu ve Vatikánu. Učí se jezdit na kole. Píše blog „Deník farářky“, je jednou ze 33 Velkých žen z malé země, pije rum a má ráda Mickey Mouse.

Pořad proběhne v českém jazyce.

Vstup zdarma

18:00 augustiniánské opatství, Mendlovo náměstí 1