Prohlídka

Šest žen. (Ne)známé z Brna 20. století.

Šest žen. (Ne)známé z Brna 20. století.

V galerii významných brněnských osobností minulého století byly ženy a jejich činnost dlouho ve stínu mužských protějšků. Je spravedlivé oživit si také jejich práci a ocenit jejich vliv na společenský život.
Plejáda pozoruhodných žen (a mnoho dalších se jistě postupně vynoří ze zapomnění) je ve výstavě zastoupena v podobě zachycující i německé Brno. A tak se tu sešly reprezentantky různých činností: taneční a divadelní umělkyně (Rosalie Chladková a Vanda Zitová), dvě ženy politického života (Lily Czechová a Marie Steyskalová), spisovatelka a fotografka (Věra Sládková a Fränze Grubnerová). Není podstatné, zda se navzájem znaly nebo sešly. Rozhodující je jejich výkon, často daleko přesahující hranice města či dokonce republiky, výkon zasluhující si připomenutí.
Zveme na komentovanou prohlídku s autorem výstavy PhDr. Vojenem Drlíkem, která se uskuteční v pátek 24/7 od 17:30 h v prostorách augustiniánského opatství na Mendlově náměstí.

Ve spolupráci s Německým kulturním spolkem regionu Brno.

17/7–31/7/2020
otevřeno pondělí–pátek 6.30–17.30
augustiniánské opatství, Mendlovo náměstí 1

PechaKucha Night „Brno staví staré město“ se sólo koncertem Lenky Dusilové

PechaKucha Night „Brno staví staré město“ se sólo koncertem Lenky Dusilové

Jak jsme se pět let po vyhlášení Roku smíření dokázali posunout v péči o paměť města? V současnosti v Brně a okolí vzniká hned několik rozsáhlých projektů s vizí vybudovat dokumentační centra, muzea, místa setkávání či galerie vztahující se k zásadním událostem historie, která procházela naším regionem. Festivalový tým, který Rok smíření v roce 2015 inicioval, se snaží být hybnou silou právě takových paměťových projektů, reflektujících naši mnohonárodnostní minulost. Během jednoho večera divákům představíme projektové záměry včetně historických souvislostí.

Smyslem původně japonského projektu PechaKucha je, aby prezentace byly co nejhutnější a dokázaly si udržet pozornost posluchačů. Během večera tak každý z přednášejících ukáže 20 obrázků, přičemž každý z nich komentuje 20 vteřin.

Budou představeny tyto projekty:
– bývalá věznice na Cejlu a její přeměna v Kreativní centrum a Místo paměti
– Arnoldova vila Centrum dialogu
– Dokumentační centrum holocaustu na Moravě
– Mendelův skleník
– kostel blahoslavené Marie Restituty
– Brněnec Památník rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera

Součástí PechaKucha Night je koncert Lenky Dusilové.

Přijďte na Mendlovo náměstí už v 16 hodin a využijte možnosti projít si s průvodcem všechna skrytá zákoutí augustiniánského opatství! Prostory opatství budou přístupné také pro individuální volné prohlídky v době od 18 do 21 hodin.

Pořad se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

16:00 komentovaná prohlídka opatství
17:30 – komentovaná prohlídka výstavy Šest žen
18:00 – 21:00 individuální prohlídky opatství
20:00 začátek koncertu Lenky Dusilové a Pecha Kucha Night

Prezentace a prohlídka opatství s průvodcem proběhnou v českém jazyce.

Vstup zdarma

Augustiniánské opatství, Mendlovo náměstí 1

 

Prohlídka nového kostela blahoslavené Marie Restituty s architektem

Prohlídka nového kostela blahoslavené Marie Restituty s architektem

Blahoslavená Marie Restituta Kafková (1894, Brno – 1943, Vídeň) vstoupila v roce 1914 do františkánského řádu a sloužila jako hlavní sestra na operačním sále ve vídeňské nemocnici. Přestože po nástupu nacismu začaly pro řeholníky represe, Marie Restituta odvážně projevovala svou víru: režim zakázal, aby v nemocnici visely na stěnách kříže, ale Marie Restituta se rozhodla je tam ponechat. Později byla neprávem obviněna, že po nemocnici rozšiřovala posměšnou básničku o Hitlerovi. V roce 1942 byla zatčena, po vykonstruovaném procesu odsouzena, a poté v roce 1943 sťata gilotinou. Ke všem svým pacientům byla hluboce laskavá a zároveň po svých podřízených přísně vyžadovala velmi odpovědnou a pečlivou práci. Po práci si ráda dopřávala pivo a guláš.
V roce 2020 byl dostavěn jediný chrám bl. Marie Restituty na světě – nachází se uprostřed brněnského sídliště Lesná. Architektem kostela, který má kruhový půdorys a samostatně stojící věž, je Marek Jan Štěpán.

Zveme na prohlídku kostela s architektem Markem Janem Štěpánem a historičkou umění Miriam Kolářovou.

Prohlídka proběhne v českém jazyce.

Vstup zdarma

17:00 kostel blahoslavené Marie Restituty, Nezvalova 13