jednota v rozmanitosti
unity in diversity
einigkeit in vielfalt

19 – 28 / 5 / 2017

Čtení Sabine Dittrich

Pondělí / 22. 5. 2017
16:00 - 17:30
Rytířský sál Nové radnice, Dominikánské nám.1

Německá spisovatelka Sabine Dittrich (1962) je autorkou knihy o mimořádném českém křesťanském humanistovi a vychovateli Přemyslu Pitterovi (1895–1976), který se v květnu 1945 ujal židovských dětí, jež přežily koncentrační tábor, avšak přišly v něm o své rodiče. Ubytoval je ve čtyřech zámcích v okolí Prahy a následně zde poskytl útočiště i stovkám německých dětí zachráněných z českých internačních táborů.  Jeho neobyčejný a v dané době odvážný čin, stejně jako měsíce soužití židovských a německých dětí, se staly konkrétním důkazem milosrdenství, tolerance a smíření, jež lze i v těch nejtěžších podmínkách žít společně.   

Sabine Dittrich bude číst z autobiografie Přemysla Pittera Unter dem Rad der Geschichte (Nad vřavou nenávisti, Neufeld Verlag, nové vydání 2017) a v následující besedě představí audiovizuální rozhovory s židovskými a německými „Pitterovými dětmi.“ 

Čtení uvede Matthias Dörr (Ackermann-Gemeinde), moderuje Ondřej Liška.

Pořad se koná ve spolupráci se sdružením Ackermann-Gemeinde, je součástí oslav Česko-německého kulturního jara a podporován Česko-německým fondem budoucnosti. Čtení je tlumočeno do češtiny i němčiny.