čas revize  
  revision time
zeit zur revision  

 
 

25/5 – 9/6/2018

Rezidentní umělci na festivalu MEETING BRNO 2017

Festival Meeting Brno s námi budou letos poprvé vytvářet i zahraniční umělci, kteří zde – zapojení do prací jednotlivých institucí – stráví celý květen. Jejich pobyty se uskutečňují ve spolupráci s rezidenčním programem Domu umění města Brna / Brno Artists in Residence, který je podporován Ministerstvem kultury ČR, a jejich umělecká vystoupení jsou součástí oslav Česko-německého kulturního jara. Pobyt umělců se koná ve spolupráci s rezidenčním programem Domu umění města Brna / Brno Artists in Residence. Za podporu děkujeme Domu umění města Brna, Ministerstvu kultury ČR, statutárnímu městu Brnu, Divadlu Feste, Česko-německému fondu budoucnosti a partnerským institucím Adalbert Stifter Verein a Ackermann-Gemeinde.

 

ANNE HAHN

Německá spisovatelka a publicistka se narodila v roce 1966 v Magdeburgu, dnes žije v Berlíně. V roce 1989 uprchla z tehdejšího východního Německa, byla však zadržena na ázerbajdžánsko-íránské hranici a posléze strávila šest měsíců ve vězení jako politická vězeňkyně. Později vystudovala historii umění, dějiny a germanistiku na Humboldtově univerzitě v Berlíně.  Je autorkou řady knih, z nichž nejznámější je román Dreizehn Sommer (Schirmer Graf, München, 2005), v němž zpracovala svou totalitní i migrantskou zkušenost. Rozšířený román vyšel v roce  2014 pod názvem Gegenüber von China (Ventil Verlag, Mainz, 2014). Ve své další knize Drei Tagebuch (Ventil Verlag, Mainz, 2014), za niž získala literární cenu Sudetoněmeckého krajanského sdružení, zkoumá své české kořeny. Letos v březnu vyšla zatím její poslední kniha Das Herz des Aals (Ventil Verlag, Mainz, 2017). Společně s Frankem Willmannem je autorkou knihy o východoněmeckém punku Satan, kannst du mir nochmal verzeihen (Ventil Verlag, Mainz, 2008) a nyní připravuje text o pravicově populistických tendencích ve světě fanoušků fotbalu. Při rezidenčním pobytu v Brně bude pracovat na své nové próze Winterhafen a hodlá kvůli ní navštívit brněnské podzemí, zaslechnout hantec, zabývat se odkazem brněnských Němců a navštívit městský stadion, neboť ji jako velkou fotbalovou fanynku zajímá FC Zbrojovka Brno.

Setkání s autorkou proběhne v neděli 21. května 2017. Moderuje Wolfgang Schwarz (Adalbert Stifter Verein München) a Kateřina Tučková (Meeting Brno).

 

JAKUB ŠIMČÍK

Výtvarný umělec Jakub Šimčík se narodil v roce 1984 v Ostravě, jeho rodina však brzy emigrovala do Švédska. Autor posléze přesídlil do Skotska, kde studoval fotografii na Glasgow School of Art, aby se nakonec usadil v Německu, kde mezi lety 2009 a 2013 vystudoval  v ateliéru fotografie, videa a intermédií na Akademii výtvarných umění v Lipsku. Zde dnes žije a pracuje, a společně s Johannou Maxl vede interdisciplinárni platformu pro literaturu a umění Initiative Wort & Bild

Během svého rezidentního pobytu v Brně představí Jakub Šimčík výstavní projekt zabývající se jeho osobní minulostí, v níž se spojuje zvláštní rodinná historie s emigrantskou zkušeností. Své téma hodlá i nadále rozvíjet – například pátráním v Archivu bezpečnostních složek sídlícím v Kanicích u Brna.   Výstavu Jakuba Šimčíka můžete zhlédnout v Galerii G99 Domu umění města Brna. Více informací naleznete na stránkách www.dum-umeni.cz.  

 

KRISTINA GÜNTHER-VIEWEG 

Německá herečka, zpěvačka, hudebnice a recitátorka se narodila v roce 1977 na saské straně Krušných hor a dnes žije v Porúří. Studovala historii, filosofii a germanistiku na berlínské Humboldtově univerzitě a absolvovala hereckou školu v Berlíně-Charlottenburgu. V letech 2000 až 2005 byla součástí ansámblu Theater Neustrelitz, později herečka a recitátorka na volné noze vystupující v Německu i zahraničí. V roce 2013 spolu s Lydií Starkulla und Antje Hobucher založila divadlo ensemble peripher. Od sezóny 2015/ 2016 je dramaturgyní v dětském divadle Lutz při theater hagen, na jehož prknech vystupuje také jako herečka. Na rezidentním pobytu v Brně se zapojí do příprav a posléze provedení interaktivní česko-německé divadelní hry Schauspiel, jejímž autorem je režisér Jiří Honzírek.  

Kristinu Günther-Vieweg můžete ve hře Schauspiel vidět v neděli 21. května 2017 a ve čtvrtek 25. května 2017. Více informací naleznete na stránkách Divadla Feste.

 

Rezidentní umělce vybrala porota ve složení:

Terezie Petišková, ředitelka Domu umění v Brně

Jakob Ráček, ředitel kulturního programu Goethe–Institutu v Praze

Kateřina Tučková, programová ředitelka festivalu Meeting Brno

Wolfgang Schwarz, kulturní referent Adalbert Stifter Verein Mnichov

Matthias Dörr, ředitel Ackermann-Gemeinde Mnichov